Proliferation and autophagic degradation of peroxisomes in Hansenula polymorpha
Promotie: dhr. T. van Zutphen, 13.15 uur, Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Proliferation and autophagic degradation of peroxisomes in Hansenula polymorpha
Promotor(s):prof.dr. I.J. van der Klei
Faculteit: Wiskunde en Natuurwetenschappen
Peroxisomaal eiwit Pex3 betrokken bij afbraak organel
Een karakteristieke eigenschap van eukaryote cellen is de aanwezigheid van celorganellen. Gisten zijn geschikte modelorganismen voor onderzoek aan fundamentele celbiologische processen zoals organelvorming en afbraak. Deze ééncellige eukaryoten hebben een groot aantal experimentele voordelen, waaronder het gemak waarmee genetische modificaties kunnen worden aangebracht.
Het onderzoek dat Tim van Zutphen beschrijft in zijn proefschrift richt zich op de vorming en afbraak van peroxisomen in de gist Hansenula polymorpha.
Met behulp van transcriptoom-analyse onderzocht Van Zutphen welke genen tot expressie komen wanneer de proliferatie van peroxisomen wordt geïnduceerd. Kort na inductie van peroxisoomproliferatie was de hoeveelheid transcript van de transcriptiefactor Mpp1 bijna 400 keer verhoogd. PEX genen betrokken bij peroxisoom-vorming werden echter nauwelijks geïnduceerd.
Vervolgens onderzocht Van Zutphen de rol van de peroxisomale eiwitten Pex14 en Pex3 in de afbraak van het organel. Kunstmatige verwijdering van Pex3 van het organel bleek een nog niet eerder waargenomen vorm van afbraak te induceren, die vervolgens ook betrokken bleek te zijn bij de verwijdering van beschadigde organellen door oxidatieve stress.
Tim van Zutphen (Utrecht, 1980) studeerde biotechnology aan de Universiteit van Wageningen. Zijn promotieonderzoek deed hij bij de Rijksuniversiteit Groningen bij het Groningen Biomolecular sciences and Biotechnology institute (GBB), afdeling Moleculaire Celbiologie. Zijn promotieonderzoek werd gefinancierd door NOW. Inmiddels is hij werkzaam als post-doc bij the University of Graz, Institute of Molceular Biosciences in Oostenrijk.
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:16 |
Meer nieuws
-
03 maart 2025
Zes MSCA Postdoctoral Fellowships bij FSE
Zes Europese onderzoekers starten bij FSE met een Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA) Postdoctoraal Fellowship.
-
03 maart 2025
Elisabeth Wilhelm partner in consortium dat app ontwikkelt voor type 2 diabetes patiënten
Dr. Elisabeth Wilhelm is partner in een consortium dat een EFRO-subsidie van 1,2 miljoen euro ontvangt voor het ontwikkelen van een app om diabetespatiënten te begeleiden naar een medicijnvrij leven.
-
03 maart 2025
Een tafelmodel van een grote röntgen-faciliteit
Wat doe je als jouw onderzoek afhankelijk is van een grote internationale faciliteit waarvoor je ver moet reizen en die je maar zeer beperkt kunt gebruiken? Moniek Tromp bouwde er een tafelmodel van waarmee ze een groot deel van haar onderzoek naar...