Theunis Piersma ridder in de Nationale Orde van Mauritanië
De oorspronkelijke versie van dit artikel verscheen op de site van Omrop Fryslân.

Hoogleraar Trekvogelecologie Theunis Piersma van de Rijksuniversiteit Groningen (Faculty of Science and Engineering) is benoemd tot ridder in de Nationale Orde van Mauritanië. Hij heeft de onderscheiding gekregen voor zijn inzet voor de natuur in de Baai van Arguin in het West-Afrikaanse land.
"Het was totaal onverwacht", zegt Piersma, die de benoeming ziet als een kroon op zijn werk. "Het is een supererkenning voor veertig jaar vastberadenheid in onderzoek naar het ecosysteem in Mauritanië."

"Het is een supererkenning voor veertig jaar vastberadenheid in onderzoek naar het ecosysteem in Mauritanië."
Zusje van ons Waddengebied
Als student van twintig jaar kwam hij voor het eerst in het land. Hij was daar toen voor een telling in het gebied Banc d'Arguin. "Eigenlijk het zusje van ons Waddengebied. Dat wisten we toen nog niet, maar we dachten het wel. Veel vogels die of in het Waddengebied broeden of hier langskomen, komen daar terecht. Dat is dus enorm met elkaar verbonden."
Piersma is daarna vaak teruggekeerd naar het gebied. Zo heeft hij vanuit het onderzoeksinstituut NIOZ 24 jaar lang elk jaar een expeditie georganiseerd, in samenwerking met de Mauritaniërs. "Die verbintenis is steeds groter geworden."
Dat hij nu een onderscheiding heeft gekregen voor zijn inzet in het natuurgebied in West-Afrika is een verrassing. Het past volgens Piersma wel goed bij de goede relatie die de ecologen door de jaren hebben opgebouwd met Mauritanië.

Vriendelijke band
"Wij hebben al heel lang een stevige, goede vriendschappelijke band met de mensen daar. Dat heeft op een of andere manier de mensen bereikt waar we anders niet zoveel mee te maken hebben, namelijk het regeerniveau van Mauritanië."
Piersma constateert dat in Afrika beter op het gebied wordt gepast dan hier op ons eigen Wad. "Het gebied beslaat daar een derde van de kust en het is een gebied waar je de economische activiteiten beperkt moet houden. En dat doen ze."
Volgens hem kunnen we nog wat leren van hoe Mauritanië omgaat met hun vogels. "Zij laten ze daar gewoon met rust, ook in de buurt van de dorpen. Op zee varen surveillanceschepen om agressieve visserij tegen te gaan."
Eerdere onderscheiding
Het is niet de eerste onderscheiding die Piersma ontvangt. In 2017 is hij in Nederland benoemd als Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw.
Laatst gewijzigd: | 03 maart 2025 15:20 |
Meer nieuws
-
15 april 2025
Nathalie Katsonis wint Ammodo Science Award 2025
Voor haar baanbrekende onderzoek naar moleculaire systemen ontvangt Nathalie Katsonis de Ammodo Science Award for fundamental research 2025.
-
15 april 2025
Fundamenteel onderzoek met levensgrote effecten
Nathalie Katsonis wint de Ammodo Science Award for Fundamental Research. Ze ontwikkelt adaptieve moleculaire materialen en onderzoekt de chemische oorsprong van leven, wat ook weer inzichten oplevert voor vaccins en het opruimen van olievlekken op...
-
14 april 2025
Plastic recycling: met dank aan bacteriën
Edita Jurak zoekt bacteriën waarvan de enzymen nuttig zijn bij het recyclen, maar ook bij het opruimen van plastics in de natuur.