Orkestratie van de prenatale zorg
Oratie: mw. prof.dr. C.M. Bilardo, 16.15 uur, Aula Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Titel: Orkestratie van de prenatale zorg
Leeropdracht: Foeto-maternale geneeskunde, i.h.b. de prenatale diagnostiek en therapie
Faculteit: Medische Wetenschappen
In haar oratie bespreekt prof.dr. Katia Bilardo het relatief nieuwe vakgebied – tevens haar leeropdracht - foetale geneeskunde. Deze discipline is ontstaan met de komst van de echoscopie in de verloskunde, waardoor het mogelijk werd toegang te verkrijgen tot de baby in de baarmoeder. Voeg daarbij de snelle ontwikkelingen in de genetica en het wordt duidelijk dat momenteel heel veel van de stoornissen in de ontwikkeling van de ongeborene tijdens de zwangerschap zijn vast te stellen. Dit betreft niet alleen aangeboren afwijkingen, maar ook bepaalde zwangerschapsaandoeningen zoals hoge bloeddruk en zwangerschapsvergiftiging, die al vroeg in de zwangerschap kunnen worden voorspeld, waarna preventieve behandeling kan worden ingesteld.
Het mag duidelijk zijn dat zwangere vrouwen door deze ontwikkelingen vroeg in de zwangerschap steeds meer informatie zullen krijgen. Daarbij moeten zij zelf de keuze maken van welke onderzoeken zij gebruik willen maken. Goede ‘counseling’ is een eerste vereiste.
Daarnaast vereist vroege diagnostiek van aangeboren afwijkingen een intensieve samenwerking tussen een breed scala aan specialisten die betrokken zijn bij de prognose en behandelopties voor deze kinderen en zorgdragen voor opvang en begeleiding na de geboorte. Samenwerking in de gehele noordelijke regio is daarbij van groot belang.
Deze intensieve samenwerking tussen vele disciplines kan gezien worden als een orkest dat zich op een belangrijke première voorbereidt. Harmonieuze samenwerking in Noordoost-Nederland moet tot een perfecte uitvoering gaan leiden. Daarmee worden unieke kansen gecreëerd voor een kwalitatief hoogwaardige patiëntenzorg en voor topwetenschappelijk onderzoek.
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:01 |
Meer nieuws
-
08 mei 2025
KNAW benoemt drie hoogleraren RUG/UMCG tot nieuw lid
Hoogleraren Jingyuan Fu, Lisa Herzog en Helga de Valk van de RUG zijn door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) benoemd tot lid.
-
06 mei 2025
Wetenschap Werkt | Bewegend leren maakt kinderen vaardiger
Door basisschoolkinderen bewegend taal en rekenen te leren verbetert hun aandacht en taakgerichtheid. Door drie keer per week een half uur de lesstof springend en joggend tot zich te nemen gaan de resultaten op toetsen erop vooruit. Dit was de...
-
14 april 2025
12 Marie Sklodowska Curie Doctoral Networks voor de Rijksuniversiteit Groningen
De Rijksuniversiteit Groningen heeft zeer goede resultaten behaald in de laatste ronde van Marie Sklodowska Curie Doctoraatsnetwerken.