Skip to ContentSkip to Navigation
Over ons Actueel Nieuws

Host response to bacterially contaminated titanium and titanium alloy surfaces

Promotie:Mw. C. (Chongxia) Yue
Wanneer:16 december 2015
Aanvang:11:00
Promotors:H.J. (Henk) Busscher, prof. dr. H.C. (Henny) van der Mei
Waar:Academiegebouw RUG
Faculteit:Medische Wetenschappen / UMCG

Dentale implantaten als voorbeeld voor antibacteriële biomaterialen

Biomaterialen als titanium worden regelmatig gebruikt voor implantaten. Deze implantaten brengen echter een verhoogd risico van infectie met zich mee. UMCG-onderzoeker Chongxia Yue ontwikkelde twee materialen met antibacteriële oppervlakken om infecties te kunnen tegengaan.

Of een biomateriaal bij een implantaat leidt tot een infectie, hangt af van bacteriële besmetting, genezing, de immuunrespons van de patiënt en de eigenschappen van het gebruikte materiaal. Yue vergeleek implantaten van titanium op verschillende plaatsen in het lichaam. Implantaten in de mond leveren een veel minder groot risico op dan bijvoorbeeld botimplantaten. Volgens Yue heeft dit te maken met het snelle herstel van oraal weefsel en de tolerantie van het orale immuunsysteem. Bij de ontwikkeling van nieuwe strategieën tegen infectie zou daarom volgens haar gekeken moeten worden naar de succesfactoren van dentale implantaten.

Yue ontwikkelde twee materialen met antibacteriële oppervlakken. Na behandeling van schijfjes van titanium en een titaniumlegering bleken deze materialen effectief te kunnen afrekenen met aanwezige stafylokokken. Niet alleen de antibactierële eigenschappen van het oppervlak, ook de mate van weefselingroei is bepalend voor het succes van een implantaat. De ontwikkelde materialen bleken ook hier veelbelovend: de weefselintegratie van cellen werd er niet negatief door beïnvloed.

De in-vitro-technieken die Yue voor haar onderzoek heeft gebruikt, maken het mogelijk accuratere voorspellingen te doen over de reactie van een biomateriaal in vivo. Dit kan bijdragen aan een succesvolle toepassing van mogelijke infectiewerende materialen in de praktijk.

Chongxia Yue (1985) studeerde Biomedical Engineering aan de universiteit van Sichuan in China. Zij verrichtte haar promotieonderzoek in het kader van het onderzoeksprogramma Bioadhesion, Biocompatibility and Infection van het Kolff Institute. Het onderzoek werd gefinancierd door het Kolff Institute en de China Scholarship Council.