Characterization of genes involved in the regulation of programmed cell death in Arabidopsis thaliana
Promotie: dhr. M.K. Qureshi, 12.45 uur, Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Characterization of genes involved in the regulation of programmed cell death in Arabidopsis thaliana
Promotor(s): prof.dr. J. Hille
Faculteit: Wiskunde en Natuurwetenschappen
Genetische kwetsbaarheid blootgelegd voor bepaalde geprogrammeerde celdoodveroorzakende signaalmoleculen
Geprogrammeerde celdood (PCD) is een belangrijk onderdeel in de levenscyclus van meercellige organismen. Het is de eliminatie van ongewenste of ernstig beschadigde cellen via een complex en genetisch gecontroleerd proces. Het doel van het onderzoek van Kamran Qureshi was genen te karakteriseren die betrokken zijn bij de regulatie van PCD in de onderzoeksmodelplant Arabidopsis thaliana .
PCD is een complex en genetisch gecontroleerd proces, waarbij zowel AAL-toxines als ROS fungeren als signaalmoleculen die de inductie en uitvoering starten van de PCD-cascade in planten. AAL-toxines zijn gastheerspecifieke stoffen, uitgescheiden door de ziekteverwekkende schimmel Alternaria alternata f. sp. lycopersici, die giftig zijn voor planten. ROS zijn reactieve zuurstof deeltjes. Beide soorten signaalmoleculen leiden tot een massale herprogrammering op het transcriptionele niveau. In het bijzonder bestudeerde Qureshi de rol van vroeg gereguleerde genen tijdens de door ROS en AAL-toxines veroorzaakte PCD. Daarnaast heeft hij genen geïsoleerd en gekarakteriseerd met een mogelijkerol in de door ROS en AAL-toxines veroorzaakte PCD.
Qureshi wist zodoende aan te tonen dat mutaties in deze genen leiden tot tolerantie voor ROS-en AAL-toxines, wat wijst op een relatie tussen AAL-toxines en ROS tijdens de PCD.
De identificatie van regulators is van belang voor het begrijpen van het complexe proces van PCD. Daarnaast kunnen deze regulators nuttig zijn bij het begrijpen van verdedigingsmechanismen van planten tegen pathogene aanvallen en ophoping van ROS veroorzaakt door externe prikkels.
Kamran Qureshi (Pakistan, 1981) studeerde Plant Breeding & genetics aan de University of Agriculture in Faisalabad. Zijn promotieonderzoek deed hij aan de Rijksuniversiteit Groningen, bij het Groningen Biomolecular Sciences and Biotechnology Institute (GBB). Het werd gefinancierd door gelden van de Higher Education Commission (HEC), Pakistan, en vanhet GBB.
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:01 |
Meer nieuws
-
15 april 2025
1,5 miljoen subsidie van Provincie Groningen voor innovatieve technologie in de regio
De Rijksuniversiteit Groningen ontvangt bijna 1,5 miljoen euro subsidie van de Provincie Groningen om ondernemende academische onderzoekers te begeleiden bij het ontwikkelen van innovatieve ideeën tot een startup.
-
15 april 2025
Nathalie Katsonis wint Ammodo Science Award 2025
Voor haar baanbrekende onderzoek naar moleculaire systemen ontvangt Nathalie Katsonis de Ammodo Science Award for fundamental research 2025.
-
15 april 2025
Fundamenteel onderzoek met levensgrote effecten
Nathalie Katsonis wint de Ammodo Science Award for Fundamental Research. Ze ontwikkelt adaptieve moleculaire materialen en onderzoekt de chemische oorsprong van leven, wat ook weer inzichten oplevert voor vaccins en het opruimen van olievlekken op...