Skip to ContentSkip to Navigation
Over ons Actueel Evenementen Promoties

Burden, challenges, and future directions for breast cancer treatment in Indonesia

A Focus on Quality of Life and Economic Impact of Trastuzumab
Promotie:S.M. Khoirunnisa
Wanneer:12 februari 2025
Aanvang:09:00
Promotors:prof. dr. M.J. (Maarten) Postma, prof. dr. D. Setiawan
Copromotor:dr. L.A. (Lisa) de Jong
Waar:Academiegebouw RUG
Faculteit:Medische Wetenschappen / UMCG
Burden, challenges, and future directions for breast cancer treatment in Indonesia

Lasten, uitdagingen en toekomstige richtingen voor de behandeling van borstkanker in Indonesië

Borstkanker is een ernstig gezondheidsprobleem in Indonesië. Er zijn nog steeds uitdagingen, zoals late diagnose, beperkte toegang tot gezondheidszorg en beperkte behandelingsopties. Dit blijft een probleem, zelfs na de invoering van de nationale ziektekostenverzekering, BPJS Kesehatan, in 2014. Deze verzekering werd bedoeld om de toegang tot zorg te verbeteren, maar veel obstakels blijven bestaan. Sociaaleconomische en infrastructurele barrières voorkomen echter nog steeds dat veel mensen tijdige en effectieve behandeling ontvangen.

Een veelbelovende behandeling voor tumoren, die positief zijn bevonden op HER2 is trastuzumab, een doelgerichte therapie die de uitkomsten en kwaliteit van leven van borstkankerpatiënten kan verbeteren met minder bijwerkingen dan traditionele chemotherapie. In Indonesië wordt trastuzumab echter alleen door de verzekering vergoed voor patiënten met uitgezaaide borstkanker (borstkanker die zich naar andere delen van het lichaam heeft verspreid) en slechts voor een periode van zes maanden. Dit beperkt de toegang tot de behandeling, vooral voor patiënten met borstkanker in een vroeg stadium, die hier ook baat bij zouden kunnen hebben.

Deze thesis van Sudewi Mukaromah onderzoekt de last van borstkanker in Indonesië, met een focus op de kosten en de kwaliteit van leven van patiënten die met trastuzumab worden behandeld. Het laat zien dat de (economische) last van borstkanker nog steeds toeneemt. Het uitbreiden van de vergoeding voor trastuzumab zou de behandelresultaten aanzienlijk kunnen verbeteren en is daarnaast, vooral voor jongere patiënten, kosteneffectief. De bevindingen suggereren dat het uitbreiden van de vergoeding door BPJS Kesehatan zou kunnen helpen de impact van borstkanker te verminderen, vooral in landelijke gebieden waar de toegang tot zorg nog beperkter is.