Personalized treatment for tibial plateau fractures
Promotie: | N. Assink |
Wanneer: | 30 oktober 2024 |
Aanvang: | 16:15 |
Promotors: | prof. dr. J.P.P.M. de Vries, prof. dr. M.J.H. Witjes, dr. J. Kraeima |
Copromotor: | dr. F.F.A. IJpma |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Medische Wetenschappen / UMCG |

Gepersonaliseerde behandeling voor tibiaplateaufracturen
Tibiaplateau fracturen zijn complexe letsels van het gewichtsdragende deel van de knie. Een goede behandeling is essentieel om het risico op posttraumatische artrose en invaliditeit te beperken. Voor een optimale strategie is een volledig begrip van de fractuur essentieel. Traditioneel wordt de besluitvorming gebaseerd op 2D-beeldvorming, die echter sterk afhankelijk is van de interpretatie van de beoordelaar. Steeds vaker wordt 3D-technologie ingezet om de fractuur gedetailleerder in kaart te brengen en om betrouwbaardere metingen te verrichten. Naast verbeterde besluitvorming biedt 3D-technologie ook vele mogelijkheden voor gepersonaliseerde behandelingen.
Dit proefschrift van Nick Assink richt zich op het verbeteren van (3D) meetmethoden en het personaliseren van de behandeling en uitkomstvoorspellingen van patiënten met tibiaplateau fracturen. Allereerst is de relatie tussen 2D metingen, fractuurkenmerken en demografische gegevens met functionele uitkomsten onderzocht. Met deze kennis is een predictiemodel voor gepersonaliseerde uitkomstvoorspellingen ontwikkeld. Vervolgens heeft Assink een nieuwe 3D-meetmethode ontwikkeld en de betrouwbaarheid ervan, evenals de correlatie met functioneel herstel, aangetoond.
Verder is onderzocht hoe 3D-technologie in de operatiekamer kan worden toegepast. Hierbij is aangetoond dat 3D-geprinte mallen helpen om een virtueel plan naar de operatiekamer te vertalen en dat 3D-chirurgische planning de reductie verbetert ten opzichte van traditionele methoden. Deze gepersonaliseerde aanpak is vervolgens uitgebreid door de ontwikkeling en evaluatie van op maat gemaakte implantaten.
Vanwege de complexiteit van deze fracturen leidt een operatie niet altijd tot het gewenste resultaat. Gepersonaliseerde 3D-technologie bied ook een nauwkeurige oplossing bij postoperatieve standscorrecties. In dit proefschrift is aangetoond dat 3D-geprinte zaag- en repositiemallen een nauwkeurige methode bieden om de chirurg naar het geplande chirurgische resultaat te leiden.