Pharmacological approaches for a novel GABAA receptor agonist
Promotie: | dr. B.I. Valk |
Wanneer: | 25 oktober 2021 |
Aanvang: | 16:15 |
Promotors: | prof. dr. M.M.R.F. (Michel) Struys, prof. dr. A.R. (Tony) Absalom |
Copromotor: | D.J. (Douglas) Eleveld |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Medische Wetenschappen / UMCG |

Farmacologische benaderingen voor een nieuwe GABAA-receptoragonist
Valk beschrijft in haar proefschrift een deel van het geneesmiddelenonderzoekstraject van ABP-700, een nieuw anestheticum. Een aantal farmacologische benaderingen wordt toegepast om de werking van deze molecule te begrijpen op zowel receptor- als op een systemisch niveau.
Haar proefschrift kan ruwweg in tweeën worden verdeeld. In het eerste deel van het proefschrift worden de veiligheid en het klinische profiel van dit middel onderzocht in het kader van een fase I onderzoek. ABP-700 lijkt verschillende positieve eigenschappen te hebben, zoals hemodynamische en respiratoire stabiliteit en snel optreden en afname van het klinisch hypnotisch effect. Het vertoont echter ook een ongewenste bijwerking: het optreden van onwillekeurige spierbewegingen. In het tweede deel wordt de molecule gebruikt om observaties uit het eerste deel nader te kunnen verklaren en het mechanisme van anesthesie door GABAA-receptor modulatie te onderzoeken.
Valk kon concluderen dat het zeer onwaarschijnlijk is dat deze bewegingen van epileptiforme origine zijn, en dat ze eerder te maken hebben met een disbalans in het centrale zenuwstelsel tijdens de inductie van narcose. Dit wordt ondersteund door een farmacokinetisch-farmacodynamisch model dat ze heeft ontwikkeld, met behulp van de data uit de fase I studie. Ook kon worden vastgesteld dat er bij bepaalde mensen een intrinsieke gevoeligheid bestaat voor deze spierbewegingen. Om vast te kunnen stellen wat deze gevoeligheid precies is, en wat het exacte mechanisme van deze bewegingen zijn, is meer onderzoek nodig.
CV Beatrijs Valk Beatrijs Valk (1994) studeerde Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Haar promotieonderzoek vond plaats bij de afdeling Anesthesiologie van het Universitair Medisch Centrum Groningen in het kader van het MD/PhD-programma. Inmiddels is zij in Duitsland gestart met de opleiding tot anesthesioloog. De titel van haar proefschrift luidt: Pharmacological approaches for a novel GABAA receptor agonist. The long and winding road of drug development in anesthesia.